Kościerzyna to malownicze, niewielkie miasteczko położone na Kaszubach. Usytuowana na polodowcowej wysoczyźnie morenowej słynie z niezwykłych krajobrazów, ściągających tu co roku wielu miłośników natury.

Niewiele pozostało na świecie miejsc, gdzie ingerencja człowieka w świat przyrody jest tak minimalna, a Kościerzyna z całą pewnością jest jednym z nich. Kościerzyna, podobnie jak całe Kaszuby, zapisała się na kartach historii kraju jako znany ośrodek Polskości. Na ten fakt wpłynęło między innymi to, że ziemia kaszubska od wieków wchodziła w skład Polski i w czasie zaborów jej mieszkańcy burzliwie przeciwstawiali się narzucanemu reżimowi.

Na tym terenie, z własną, unikatową kulturą oraz kuchnią, prężnie rozwija się agroturystyka. Na licznych turystów czeka tu multum pokoi gościnnych, miejsc hotelowych czy campingów. Urozmaicona jest także baza gastronomiczna miasta – nie brakuje miejsc, gdzie nawet wymagający smakosze znajdą coś dla siebie.

Niewielkie miasteczko, jakim jest Kościerzyna, mimo że ma niezwykle ciekawą historię, nie może poszczycić się tak wieloma monumentalnymi zabytkami i reliktami przeszłości jak wielkie miasta kraju. Stąd też jej główną atrakcję stanowi niezwykły, malowniczy krajobraz. Na łonie natury goście mogą odpocząć od gwaru i zgiełku dużych aglomeracji, zaszyć się w przepięknych sosnowo – bukowych lasach, gdzie co rusz można napotkać dziką zwierzynę, a przede wszystkim zachłysnąć się świeżym, kaszubskim powietrzem. Powiat kościerski oferuje nam idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej oraz, dzięki obecności niezliczonych jezior – stanowi swoisty raj dla miłośników takich sportów wodnych jak żeglarstwo czy kajakarstwo.

Na terenie Pojezierza działa stowarzyszenie „Turystyczne Kaszuby”, które za cel postawiło sobie promocję regionu z jego niesamowitymi atrakcjami, dlatego odwiedzający Kościerzynę goście na pewno nie będą się nudzić.

READ  Chmielno