Kartuzy położone są w województwie pomorskim, na północny zachód od Gdańska. Stanowią jedną z głównych atrakcji regionu i słyną jako perełka Szwajcarii Kaszubskiej. Sprawdź, gdzie warto się zatrzymać, gdzie skosztować lokalnej kuchni, a także, jakie atrakcje kryją te tereny.
Miejsce idealne dla ceniących kontakt z przyrodą
Kartuzy są siedzibą władz gminy: Burmistrza Kartuz i powiatu: Starosty Powiatu Kartuskiego. Gminę Kartuzy zamieszkuje ponad 31 tysięcy osób, a miasto ponad 15 tysięcy mieszkańców. Tereny wokół Kartuz wyróżniają się bogactwem przyrodniczych krajobrazów.
Stolica i perełka Kaszub
,,Piękne lasy, malownicze wzgórza i doliny, przecinające łąki – jeziora i rzeki, nieskażone powietrze i upajająca cisza to podstawowe walory naszego regionu”. Kartuzy są jednym z nielicznych miast w Polsce, do którego z każdej strony wjeżdża się przez piękne zachowane lasy, dlatego ziemia kartuska jest rajem dla ludzi spragnionych kontaktu z przyrodą.
Tereny dla osób prowadzących aktywny styl życia
Kartuzy i okoliczne tereny są też polecane osobom żyjącym aktywnie – nie brakuje tu ścieżek do biegania, tras rowerowych i malowniczych szlaków dla pieszych ceniących wielokilometrowe spacery. Nie brakuje też miejsc do wypoczynku z siłowniami zewnętrznymi. Największymi atrakcjami na Kaszubach są woda i przyroda – lasy i jeziora, co sprzyja aktywnemu stylowi życia oraz uprawianiu sportów wodnych. Są tu aż cztery jeziora: Karczemne, Klasztorne Duże, Małe oraz Mielenko.
Atrakcje turystyczne
Najwięcej informacji o atrakcjach turystycznych można uzyskać niedaleko Kolegiaty, w kartuskiej Bramie Kaszubskiego Pierścienia, gdzie znajduje się Centrum Informacji Turystycznej w Kartuzach (ul. Klasztorna 1).
Kartuzy zawdzięczają swoją nazwę Zakonowi Kartuzów – dzisiaj pozostał po nim jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza, czyli Zespól Poklasztorny z monumentalną Kolegiatą z unikatowym w skali Europy dachem w kształcie wieka trumny. Nazywano to miejsce Rajem Maryi.
Trzeba udać się na zrewitalizowany Rynek – centrum Kartuz, wspomniany Zespół Poklasztorny Zakonu Kartuzów z Kolegiatą, jedyny ocalały Erem i poklasztorny Refektarz (aktualnie galeria sztuki). Warte odwiedzenia jest też Muzeum Kaszubskie z zabytkami kultury materialnej i sztuki kaszubskiej. Inną atrakcją będzie punkt widokowy Ławka Asesora oraz spacer promenadami wokół jezior Karczemne i Klasztorne Małe.
Wycieczka do Trójmiasta
Poza tym z Kartuz można wyruszyć do Trójmiasta pociągiem. W okresie letnim połączenie jest co godzinę. Można połączyć pobyt w Gdańsku czy Sopocie z wycieczką do Kartuz albo też z Kartuz wybrać się na szybkie zwiedzanie uroków trójmiejskich.
fot. briggs321 / Pixabay