Kościerzyna położona jest w województwie pomorskim, na Pojezierzu Kaszubskim, w malowniczej krainie geograficznej, która bywa nazywana Szwajcarią Kaszubską. Tereny te słyną z czystych jezior o suchych, piaszczystych brzegach, licznych rzek, gęstych lasów oraz zróżnicowanej rzeźby terenu, który geologicznie leży na pograniczu moreny czołowej i piaszczystych sandrów Równiny Charzykowskiej. Ta polodowcowa kraina zachwyca przyjeżdżających tu z całej Polski i nie tylko turystów przede wszystkim osobliwymi kontrastami krajobrazowymi – położonym w głębokich wycięciach terenu jeziorom rynnowym towarzyszą okazałe wzniesienia. Z całą pewnością Kaszuby należą do najbardziej uroczych zakątków Polski, przyciągając spragnionych słońca, wody, a przede wszystkim obcowania z pięknem dziewiczej przyrody wczasowiczów.

Pojezierze Kaszubskie – najwyżej położone ze wszystkich pojezierzy pomorskich, jest częścią większego regionu – Pojezierza Wschodniopomorskiego. Na wschodzie obejmuje swoim zasięgiem część powiatów Gdyni i Gdańska, część Wejherowa na północy, od strony południowej graniczy z Borami Tucholskimi, a na północy z Wysoczyzną Polanowską.

Kaszubski krajobraz, oprócz pięknych jezior położonych w środku sosnowych i bukowych lasów, to przede wszystkim pofałdowane ciągi polodowcowych wzgórz morenowych. Warto w takim miejscu wypocząć, pomóc mogą noclegi w Kościerzynie. Na takie ukształtowanie powierzchni wpłynęło wiele różnych czynników, z których najważniejszym było zaleganie w tych okolicach lądolodu skandynawskiego, a w czasach późniejszych działalność erozyjno-akumulacyjna rzek. Układ moren tworzy zwykle elipsy o wspólnym środku, a ich stoki w niektórych miejscach regionu swą formą zbliżone są do stoków górskich.

Tym, co najbardziej przyciąga wczasowiczów są z pewnością czyste jeziora rynnowe, których w powiecie kościerskim znajduje się ponad 200. Największym z nich jest oddalone o niecałe 25 km od Kościerzyny Jezioro Wdzydze, zwane też Morzem Kaszubskim, wchodzące w obręb Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Z lotu ptaka cztery zbiorniki, składające się na owo jezioro, układają się w kształt krzyża. Dno w najgłębszym miejscu znajduje się aż na 70 metrach. Co roku nad jezioro przyjeżdżają nie tylko miłośnicy przyrody, ale głównie żeglarze oraz kajakarze. Tych ostatnich zainteresuje też najsłynniejsza w regionie trasa wodna – Kółko Raduńskie, ciągnąca się przez 44 km.

Na wielu obszarach całego powiatu kościerskiego dzika przyroda jest objęta różnego rodzaju ochroną. Najpopularniejszym jest Wdzydzki Park Krajobrazowy ze swym zespołem jezior, obejmujących powierzchnię prawie 1500 hektarów. Wytyczone są tu liczne ścieżki turystyczne, na których, wśród malowniczej leśnej scenerii, uważni mogą spotkać takie chronione ptaki jak tracza długodziobego, tracza nurogęś czy drapieżniki – myszołowa, jastrzębia, bielika. O czystości okolicznych wód świadczy ponadto obecność tak ciekawych zwierząt jak bobry, stawiających na potokach swe wielkie tamy.

W okolicach Kościerzyny oprócz wspomnianego Parku, znajdują się inne mniejsze jednostki ochrony przyrody, do których również warto wybrać się na wycieczkę. Na terenie powiatu utworzono pięć rezerwatów przyrody oraz kilka zespołów przyrodniczo – krajobrazowych. Samych pomników przyrody, jakimi są między innymi wielowiekowe drzewa, znajdziemy tu aż 74.