Zabytkowy Rynek

Czołową atrakcją miasta jest jego centrum z zabytkowym rynkiem, którego zabudowa ma swój rodowód w XVIII i XIX wieku. Rozkład centrum pokrywa się z urbanistycznym planem miasta pochodzącym z końca XIV wieku – od każdego z narożników kwadratowego rynku odchodzą pod kątem prostym po dwie ulice. Niestety nawiedzające miasto liczne pożary nie dały przetrwać starszym budowlom.

Architektura stojących tu kamienic doskonale podkreśla małomiejski klimat Kościerzyny. W okresie letnim rynek jest kulturalnym centrum miasta, stanowiąc ostoję licznych wydarzeń kulturalnych. Najstarszym znajdującym się tu obiektem jest dwukondygnacyjny budynek ratusza z 1843 roku. Kolejne zabytkowe domy znajdują się przy ulicy Kościelnej oraz Długiej.

Skansen Parowozownia

Ciekawą na skalę krajową ekspozycję prezentuje Skansen Parowozownia w Kościerzynie – od 2009 roku oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej, funkcjonujący pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Obejrzymy tu zabytkową kolekcję zawierającą: lokomotywy, wagony podróżne i sypialne, pociąg ratunkowy, skład pociągu wąskotorowego, a nawet wagon kolei linowej na Gubałówkę oraz wiele innych przedmiotów związanych z polską koleją.

Powstanie parowozowni datowane jest na około 1885 rok, a jej rola niebagatelnie wzrosła, gdy przez Kościerzynę przeprowadzono magistralę węglowa.

Do Skansen do 2009 roku oferował popularną na całe Kaszuby atrakcję, jaką była przejażdżka zabytkowym pociągiem , w którego skład wchodziły wagony z lat 50-tych ubiegłego stulecia. Kurs odbywał się w sezonie letnim na trasie Gdynia – Kościerzyna.

Sakralia

Kościerzyna słynie z zabytków architektury sakralnej – najcenniejszym z nich jest neobarokowy kościół farny pod wezwaniem św. Trójcy, będący sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej (Śnieżnej). Co roku z jego bram wyrusza piesza pielgrzymka na Kalwarię Wejherowska. Warto odwiedzić także przycmentarną kaplicę św. Barbary, reprezentującą styl neoromański – zbudowana została pod koniec XIX wieku.

Inne godne uwagi miejsca to kaplica obok neogotyckiego Zakładu Najświętszej Marii Panny Anielskiej, w której to znajdziemy kamienną pietę z XV wieku oraz wnętrze kościoła ewangelickiego, którego wnętrze wyposażone jest w dzieła znanego kościerskiego rzeźbiarza Franciszka Greinke oraz rozległe kościerskie cmentarze, będące miejscem ostatniego spoczynku wielu zasłużonych dla historii miasta.

Kaszubskie atrakcje w pobliżu Kościerzyny

Podróżując po Kaszubach koniecznie trzeba odwiedzić okoliczne wioski i miasteczka, gdyż region ten słynie ze swego przywiązania do tradycji i dawnych zwyczajów. Każdą mieścinę cechuje tu swoisty klimat i urok. Intensywnie promowana jest tu szeroko pojęta kultura kaszubska ze swą odrębną kuchnią,muzyką, haftami czy ceramiką z motywami ludowymi. Odbywają się tu liczne wydarzenia rozrywkowe w formie festiwali, kiermaszy, jarmarków, gdzie można podziwiać regionalne zespoły ludowe w tradycyjnych szatach czy zasmakować w lokalnych potrawach.

Okolice Kościerzyny obfitują w liczne atrakcje turystyczne. Miejscem, do którego koniecznie należy się wybrać jest Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Obiekt ten założono w 1906 roku, co czyni go najstarszym muzeum w Polsce, które znajduje się na świeżym powietrzu. Muzeum zajmuje aż 22 hektary.

Na jego terenie obejrzymy dawną zabudowę wsi kaszubskiej: zagrody, dworki, chaty, szkołę z izba lekcyjną, kościół, wiatraki, trak i kuźnię, wyposażone w dawne sprzęty i urządzenia gospodarcze, które są okresowo uruchamiane, np. koło garncarskie czy trak na parę. A to wszystko położone jest w malowniczym zakątku nad jeziorem Gołuń, należącym do kompleksu Jezior Wdzydzkich.

Muzeum jest ponadto centralnym punktem w kalendarzu kulturalnym Kaszub, między innymi co roku odbywa się tu Spotkanie Wdzydzkie Twórców Literatury kaszubsko-pomorskiej. W każdą trzecią niedzielę lipca odbywa się tu największa impreza folklorystyczna regionu – tzw. Jarmark Wdzydzki, gdzie z bliska możemy zapoznać się z kulturą kaszubską – występy mają tu liczne zespoły, prezentowane są oryginalne ubiory czy ceramiki bogate w motywy ludowe. Można także zasmakować w regionalnej kuchni. Warto wybrać się tu także zimą – w odpust św. Barbary, podczas którego wysłuchać można koncertu organowego oraz uczestniczyć w kiermaszu świątecznym.

Co jeszcze warto zobaczyć?

W Będominie, zlokalizowanym nieopodal Kościerzyny, znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Hymnu Narodowego, którego siedzibą jest doskonale zachowany, pochodzący z XVIII wieku zabytkowy dworek szlachecki. W największym mieście Pojezierza – Kartuzach znajduje się Muzeum Kaszubskie mające w swych zbiorach ciekawe eksponaty archeologiczne i etnograficzne. W mieście obejrzeć można także Kolegiatę Kartuską wzniesioną pod koniec XIV stulecia, stanowiącą sakralną pamiątkę przeszłości miasta.

Inne miejsca, gdzie warto się wybrać na wycieczkę to Garczyn słynący z największej na Kaszubach farmy strusi afrykańskich, Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” w Łubianie – największy tego typu zakład w Europie oraz Kalwaria Wielewska ze względu na swój religijny charakter – skupia ona 22 obiekty, w większości pochodzące z początków XIX wieku – zabytkowe kapliczki oraz rzeźby sakralne.

Turyści w mieście na pewno nie będą się nudzić, gdyż Kościerzyna to jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych Kaszub. Od wiosny do jesieni nieprzerwanie organizowane są tu liczne koncerty plenerowe pieśni ludowych, występu chórów oraz inne festiwale związane z kulturą kaszubską, których patronat obejmuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Zmieniające się co rusz ekspozycje organizowane w Kościerskim Domu Kultury także przyciągają licznych gości. Można wybrać się także do lokalnego kina „Promyk”. Nie brak tu także obiektów sportowych, podczas złej pogody można skorzystać z bliskości wody w miejskiej pływalni.