Kaszuby to region kulturowy w północnej części Polski. Kaszubi stanowią odrębną grupę etniczną i pielęgnują swoje tradycje. Kultura kaszubska jest inna od kultur występujących w pozostałych regionach Polski. Odwiedź i poznaj te niezwykłe tereny.

Kaszuby to region kulturowy w północnej Polsce, część Pomorza Gdańskiego. Żyją tu m.in. Kaszubi używający języka kaszubskiego (od 2005 ma on status języka regionalnego).

Historia

Pierwsze informacje na temat Kaszub znajdziemy w bulli papieża Grzegorza IX datowanego na 1238 rok.

Kultura kaszubska

Kaszubi posiadają m.in. tradycyjne kaszubskie stroje, muzykę i pieśni oraz język. Są niezwykle dumni ze swoich tradycji i faktu, że są odrębną ludnością słowiańską mieszkającą na terenach Pomorza od wieków.

Język

Przez wieku tradycje tej ludności zmieniały się wiele razy, dzisiaj uznaje się, że język kaszubski to mowa łącząca polski i języki dawnych plemion. Ciekawy jest też archaiczny sposób akcentowania.

Atrakcje Kaszub

Szczegółowo atrakcje na terenie Kaszub omawiamy w innym artykule – tu skupimy się jedynie na wymienieniu wybranych z nich oraz ich krótkiej charakterystyce.

Skansen we Wdzydzach

Największe i najstarsze muzeum na świeżym powietrzu. Znajduje się ono w kaszubskim ośrodku turystycznym we Wdzydzach Kiszewskich. Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich nie jest zwyczajnym skansenem. Warto poznać kaszubski folklor, udając się do parku etnograficznego. Jest on oddalony około 70 km od Gdańska i działa od 1906 r. Ciekawostką są warsztaty języka kaszubskiego oraz sztuki rzemieślniczej.

Pojezierze Kaszubskie

Główna część Pojezierza w pełni zasługuje na przydomek Szwajcarii Kaszubskiej z powodu wzniesień oraz malowniczych jezior. Miejsce jest wyjątkowo urocze i świetne na wycieczkę – można oglądać m.in. pofałdowaną rzeźbę terenu, doliny, oczka wodne, pozostałości dawnych puszcz.

Rezerwat przyrody „Kręgi Kamienne”

Na terenie rezerwatu jest m.in. cmentarzysko plemienia Gotów. Warto zobaczyć kurhany i kamienne kręgi, które wystają na wysokość od 20 do 70 cm. Polskie Stonehenge to kolejna atrakcja tych terenów.

READ  Trójmiejski Park Krajobrazowy

Zamki krzyżackie

Miasteczka Bytów i Człuchów położone są między wzgórzami i jeziorami, ale sławę zawdzięczają nie swojemu położeniu, a zamkom krzyżackim z XV wieku. Zamek w Człuchowie był dawniej drugą pod względem wielkości twierdzą zakonną. Mury zamku w Bytowie obejmują z kolei muzeum, bibliotekę, informację turystyczną, hotel i restaurację.

Kartuzy

Kartuzy określane mianem stolica Kaszub otoczone są przez cztery jeziora. Malownicze miejsce ma też ważne zabytki i atrakcje – jak zespół klasztorny, obiekty przyrodnicze i architektoniczne.

Bory Tucholskie

Kaszubskie lasy są ogromną atrakcją dla miłośników przyrody. Można się tu wyciszyć i odnaleźć spokój – są idealne na wycieczkę po tygodniu w dużym mieście.

Półwysep Helski

Jest on oblewany wodami Zatoki Puckiej i Bałtyku. To również popularne letnisko z kurortami w Jastarni i Juracie, dobra baza dla windsurferów m.in. w Pucku i Chałupach, ale też oaza kaszubskiej tradycji rybackiej (Hel, Jastarnia).