Krótki urlop w Kościerzynie i okolicach może obfitować w atrakcje – podpowiadamy, co warto zobaczyć na Kaszubach podczas weekendu.

Atrakcje na Kaszubach

Kaszuby kojarzą się ze spokojem, ciszą, łąkami, pięknymi plażami i kameralną atmosferą. Tym razem zawitajmy do Kościerzyny, która zapewnia możliwość odpoczynku na łonie natury. Jeśli szukasz spokoju i odpoczynku od hałasu, docenisz spokój panujący w tej wsi. Można tu docenić wiejski klimat cieszyć się bliskim kontaktem z przyrodą.

Gdzie znajduje się Kościerzyna?

Kościerzyna leży na południowo-wschodnim brzegu Jeziora Wdzydzkiego. W Borsku odbywają się plenery malarskie ze względu na niezwykle malowniczy krajobraz – m.in. bujne lasy czy plaże. Atrakcji jest bardzo dużo – można spacerować i podziwiać okolicę, relaksować się na plaży lub odkrywać okolicę. Ciekawe jest na przykład powojskowe lotnisko Borsk otoczone przez ruiny bunkrów, w 2010 roku powstało tu lądowisko Borsk.

Atrakcje

  • Muzeum Ziemi Kościerskiej
  • Muzeum Kolejnictwa
  • Muzeum American Old Cars
  • Muzeum Akordeonu
  • Pomnik Remusa
  • obiekty sakralne, m.in. kościół pw. Świętej Trójcy
  • Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
  • tereny i jeziora dla kajakarzy
  • Stary Browar
  • wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich.

Atrakcje Kościerzyny – TOP 3

1. Muzeum Kolejnictwa

Zapewnia bezcenne wrażenia. Sztandarowa atrakcja dla odwiedzających Kościerzynę. Można się dużo dowiedzieć o kolejnictwie, przejechać drezyną i podziwiać stare pociągi, a nawet poczuć czar dawnej epoki, gdy były one prawdziwą rewolucją.

2. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Najważniejsza atrakcja turystyczna na Kaszubach. Na malowniczym terenie nie brakuje starych obiektów, zabudowań – jak domy, szkoły, kuźnie, tartaki czy kościoły. Co więcej, skansen jest też malowniczo położony, tuż nad brzegiem jeziora. Odbywa się tu również raz w roku Jarmark Wdzydzki, największa impreza folklorystyczna na Kaszubach.

3. Kościerzyna. Stary Browar.

Stary Browar Kościerzyna to miejsce z ponad 150-letnią historią. Atrakcja muzealno-kulinarna spodoba się miłośnikom piw – dawniej miasto to było popularne właśnie z powodu browaru i jako producent lokalnego piwa. O wszystkim opowie nam przewodnik. Warto spróbować regionalnych produktów oraz trunku – warzone jest tu Piwo Kościerskie. W tym miejscu przeplata się kaszubska tradycja z nowoczesnością. W 2013 roku browar ponownie zaczął działać, wraz z kompleksem hotelowo-gastronomicznym Stary Browar Kościerzyna.

Lena.K